Първите радетели на читалищната дейност в село Розово са учителите, а между тях най-ревностни: даскал Христо и Станьо поп Антонов. Заедно с будните розовски младежи около 1886/1888г. те основават просветно дружество „Майска пъпка” с цел обединяване на селото и просвещаване на хората с беседи, четения на книги и представления. Слага се началото на дружествена библиотека.
През 1897г. се основава читалище „Пробуда”, преименувано през 1951г. в НЧ „Христо Ботев”. През 2010 год. читалището е вписано в регистъра на народните читалища: НЧ „Христо Ботев-1897”.
През октомври 1959 година започва строежа на читалищната сграда, която е открита официално на 24 май 1963г.
118години читалището в село Розово e център за съхраняване и пресъздаване на народното творчество. Наследявайки традициите от предните поколения, под стряхата на читалището развиват своята дейност:
· женска певческа фолклорна група,
· мъжка певческа фолклорна група,
· танцов състав „Розово”
· група за стари градски песни,
· група за автентичен фолклор,
· театрално сатиричен състав,
· детско-юношески сатиричен състав ,,Смехурко’’
· клуб ,,Млади таланти
· индивидуални изпълнители
Традиционни събития:
· От 2012г. всяка година читалището е включено от община Казанлък в Програма „Празник на розата” гр.Казанлък представяйки ритуал „Розобер в село Розово”.
· Традиция за самодейците от група за автентичен фолклор е пресъздаването на обичаите „Бабинден”, „Трифон Зарезан”, „Лазаруване”, „Розобер”, „Еньовден”, „Седянка” „Стягане чеиза на момата и „Коледуване” в с.Розово и пред туристически групи посетили селото.
През 2015г. НЧ „Христо Ботев-1897” с.Розово е носител на:
Златен медал и грамота за принос в развитието на народното певческо изкуство на женска и мъжка певчески фолклорни групи от IX Национален фестивал на любителските многогласни хорове и камерни групи за народно пеене с.Кортен 2015г.
Сребърен медал на танцов състав „Розово” от Национален събор на българския фолклор и българските традиционни ястия Пряпорец 2015г.
ДИПЛОМ – Носители на отличие за принос в съхранението и популяризиране на българския фолклор и плакет награда от Десети Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка” 2015г.
Празника на село Розово е Димитровден, който се празнува в съботата преди 26 октомври. Организатор на събора е Кметство Розово. По традиция читалището е организатор на празнична програма, в която участват всички читалищни колективи, индивидуални изпълнители, ОДЗ „Еделвайс” – филиал с.Розово и се представя в салона на читалището вечерта преди празника.
публ. на 05.11.2013 г.