Очарованието на Розовата долина, меките извивки на Средна гора и величието на Балкана предлагат отлични условия за разходка и отдих сред природата и са отлична предпоставка за практикуване на екотуризъм. Разнообразието от панорамни, спиращи дъха гледки, до потъналите в зеленина поляни, потоците и водопадите, са наслада за очите през четирите годишни сезона. За туристите, предпочитащи здравословен контакт с природата са организирани планински маршрути с водач . Хижите са добре оборудвани и предлагат типични за планината условия за престой. Условно маршрутите са групирани по населени места или местности, от които започват или преминават, като краят им, почти винаги, е на централното Старопланинско било.
Местността „Мечките”
/Крън – Дереазлъ – местност „Мечките” – хижа Бузлуджа/
Маршрутът минава през стръмните склонове на Шипченска Стара планина. По пътя към хижа Бузлуджа, обръщайки се назад, се открива чудна гледка към Казанлъшката котловина. Спирка за отдих е местността „Мечките”, атрактивно скално образувание с площ 10 км.
денивелация–800 м.; времетраене-3,5 часа; синя маркировка
Местността „Катуните”
/Енина – „Катуните” – хижа Бузлуджа/
Маршрутът е с начална точка с. Енина и минава през местността „Катуните”, която е от защитен вид. Намира се на 2 км път от с. Енина в северна посока. Туристите намират, че е много интересна, изкачвайки се по билната пътека към връх Бузлуджа. Местността е наречена така, заради 7 – 8 куполообразни скали, подредени в редица. Подходящо е за екстремни спортове. Снимката е показателна за разнообразието от цветя и билки, които могат да се срещнат наоколо.
денивелация- 800 м; времетраене- 4часа; синя маркировка
Пътека "Босилковец"/ Стръмната поляна/
/Шипка - Стръмната поляна /Босилковец/ - хижа Бузлуджа/
Пътеката е достъпна през по – голямата част от годината. През зимните месеци вниманието задължително трябва да бъде повишено, като при изкачването е препоръчително да се ползват пикел, котки или снегоходки / ако е заснежено/. Изобилието от диви плодове /ягоди, малини/ и гъби е гарантирано през есента и лятото. Въздухът е кристално чист и на места природата е определила спиращи дъха гледки към котловината на юг.
денивелация - 750 м.; времетраене - 3 часа; жълта маркировка
Шипка – Шипченски манастир – Руските гробища – вр. Шипка
Маршрутът е с познавателна цел, тъй като освен пешеходен преход, може да се посетят и места от славната ни история, така характерни да този край. Това е кратък маршрут , който свързва вр. „Шипка” и гр. Шипка. Няма опасност от лавини при зимен преход, тъй като височината не е голяма и се намира от от южната страна на Средна Стара планина.
денивелация–700м; времетраене-2,5 часа; зелена маркировка
Енина –местността „Златевица”–„Родопова чешма”–връх „Жълти бряг”-Долно Изворово
Прекрасен пешеходен път за отмора и отдих. Минава през няколко живописни местности, най – известните от които са „Златевица” и „Родопова чешма”. По пътя към целта – панорамният „Жълти връх”, пътят минава край построен ловен заслон, което е и приятно място за отдих, за пикник за излет с деца.
денивелация–1200м; времетраене-4,5часа; синя маркировка
Казанлък–яз. Копринка – крепостта „Твърдица” – Горно Черковище- Бузовград –Казанлък
През летния сезон предпочитано място за почивка е язовир „Копринка”, предлагащ възможности за плаж, риболов и водни спортове. Прохладната борова гора наоколо, и разнообразието от възвишения по ниските склонове на Средна гора, предразполага към организирането на пешеходни турове, туристическо ориентиране и др. Съчетанието от планина и водни масиви е едно от най – предпочитаните. Риболовът, предпочитан от все повече хора, е отличен повод за среща и раздумка с приятели. Околността е подходяща и за практикуване на вело – туризъм, водни спортове, еколагери и др. По мреме на розобера, лесно може да се премине и в землището на село Горно Черковище, чиито маси от маслодайна роза са едни от най – мащабните в Розовата долина.
денивелация–250м; времетраене-4,35часа,с байк–2,25ч; жълта маркировка
Екопътека „Пътека през вековете”: Казанлък – Бузовград – Мегалита/ Тракийско светилище
Това е една от най – добре уредените еко – пътеки край Община Казанлък. Началото е гр. Казанлък, а с. Бузовград е на 5 км. от града. Указателна табела в центъра показва отстоянието на целта и забележителностите по маршрута. От самия Мегалит, гледката е изумителна: цялата долина е като на длан, на север Стара планина с връх Ботев, на запад язовир „Копринка”. Мегалитът е старотракийско селище от скални образувания с отвор, през който преминава слънцето при залез. Цялата местност е един природен резерват и идеалното място за пикник, разпускаща разходка и снимки. По време на Дните на Тракийската култура в гр. Казанлък, края на месец август, там се прави възстановка на тракийски ритуали, които се приемат с интерес от хората.По трасето има камейки и маси, две беседки и чешма.
денивелация-400–567м; времетраене-1час;зелена, синя и жълта маркировка
Планинските маршрути пресичат живописни полянки и ждрела, срещат се различни по вид дървесни видове, планински цветя, горски плодове, гъби, птици. Могат да се практикуват освин пешеходен и вело – туризъм, още спортно катерене, скално катерене, ски – туризъм, делта планеризъм, туристическо ориентиране, зелени училища и др.
При добро планиране на свободното време, част от маршрутите могат да се съчетаят с посещение на културните паметници в град Казанлък: Тракийската гробница, Музей на розата, Музей „Чудомир”, Етнографски комплекс „Кулата”, гробницата „Голяма Косматка” и др.
Полезна информация:
ТД "Орлово гнездо"
гр. Казанлък, ул."Проф. Петко Стайнов" 8; тел: 0431/62566
Туристически Информационен Център
гр. Казанлък, ул. "Искра" 4, тел:0431/99553
публ. на 07.01.2016 г.