Неблагосклонната съдба отредила на един от най-талантливите български художници да живее само 30 години, но независимо от това неговото творчество е изключително богато и значимо.
Завършил декорация в Софийската художествена академия, надарен с богато въображение и силно чувство за стилизация, Иван Милев е един от създателите на новия български декоративен стил. В центъра на творчеството му са българският бит и фолклор, но с акцент върху необичайното, приказното и легендата (“Задушница”, “Годеж”, “Врачуване”, “Зимна приказка”). Част от неговите забележителни стенописи са реализирани и могат да бъдат видени в родния му град Казанлък. Иван Милев е един от най-големите майстори на акварела и е ненадминат в способността си да извлича дълбочина и тоналност, максимално близки до най-сложните душевни състояния (“Селска мадона”, “Черният хляб”, “Нашите майки все в черно ходят”, “Ахинора”). Негови работи притежава Художествената галерия в Казанлък. Същиnски новатор е Иван Милев и в областта на сценографията (”Тоз, който получава плесници”, “Принцеса Турандот”, “Сън в лятна нощ”).
От големите български художници Иван Милев е най-близо до сетивата на днешния модерен свят, поради което популярността му в световен мащаб непрекъснато расте. В Казанлък има улица, кръстена на негово име.