Градът притежава богата и колоритна културна фестивална програма, част от Културния календар на общината. Най- емблематични и икономически важни за града и общината са фестивалите „Празникът на розата“, „Празници в долината на тракийските царе“, „Чудомирови празници“ и музикалните празници „Петко Стайнов“.
Фестивалите на Казанлък представляват съвременен израз на традиционните културни празници. В тях са адаптирани известните традиции, обичаи и народни празненства, както и автентични културно-исторически събития. Някой от тях се превръщат в регионални и национални символи:
· Чудомирови празници се провеждат ежегодно края на месец март и включват редица уникални културни прояви:
- Национален конкурс за хумористичен разказ “Чудомир”;
- Национален базар на книги от български автори “Словото българско”;
- Национален конкурс за весела детска рисунка и весел детски разказ “Малките нашенци”;
- Национален театрален фестивал “Комедийният хит на сезона”;
- Концерти, изложби, премиери на книги.
· Фестивал на розата – Празникът на розата е един от най-забележителните празници в България, посветен на красотата и благоуханието на безценната казанлъшка роза. За първи път се празнува през 1903 г. и от тогава се провежда ежегодно в първата неделя на месец юни.
През последните години се провежда като Фестивал на розата, който включва:
- Ритуали “Розобер”по селата;
- Конкурс - спектакъл и коронясване на „Царица Роза”;
- Мажоретно шоу;
- Празнично карнавално шествие;
- Международен фолклорен фестивал, в който вземат участие всички побратимени градове с Община Казанлък;
- Детско шоу;
- Национален фотопленер „В долината на розите”;
- „Хлябът на българина – обред, бит и вяра”- изложба и дегустация на традиционни хлебни изделия;
- Международна изложба „Мини Принт“;
- Улица на занаятите;
- Празнични концерти и атракции
През 2015 г. се проведе 112-ят Празник на розата като нови моменти бяха откриването на изложбата на открито на казанлъшки фотографи „Благословената долина”, откриването на Музея на фотографията и визуалните изкуства, откриването на скулптурата „Японката”. През 2016 г. беше открит новия Музей на розата в парк „Розариум“.
· Празници в Долината на тракийските царе. Освен столица на Долината на розите, Казанлък е и столица на Долината на траките. През последните години празникът се провежда последната седмица на август. Иновативното културно събитие включва множество културни събития: „По стъпките на траките“ – екопоход до Мегалита; Панаир на тракийските занаяти и изкуства; Демонстрации на тракийски бойни изкуства; Тракийски стан; Дегостации на тракийско вино; Артфест мултимедия; Ревю и конкурс за тракийско облекло; Боди арт; Стрийт парад; спектакли; изложби; концерти; научни симпозиуми и конференции.
Празници в Долината на тракийските царе
През август 2015 г. се състояха 10-ти юбилейни Празници в Долината на тракийските царе, които бяха открити с традиционното връчване на награда „Професор Александър Фол“. В рамките на Празниците се проведе Първият джаз фестивал, който беше ново попълнение в богата програма на празника, както й екопоход до Мегалита, възстановка на тракийски ритуали „По стъпките на траките“.
· Музикални празници “Академик Петко Стайнов”. Провежда се ежегодно през месец декември /около рождената дата на акад. Петко Стайнов/. Празникът обединява в себе си българското и чуждестранното симфонично и хорово изкуство. Включва концерти на хорови състави; камерни и симфонични оркестри; изяви на инструменталисти.
публ. на 24.06.2016 г.