В рамките на ОПРР 2014-2020 ще се предостави възможност за кандидатстване за финансова помощ за подобряване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради, чиито собственици трябва да са регистрирали сдружения на собствениците (СС) по реда на чл. 25, ал. 1 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Сградите следва да попадат в строителните граници на гр. Казанлък.
Сдруженията на собствениците се създават по реда на чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС. За целите на мярката не са допустими сдружения, създадени с цел и осъществяващи друга дейност, в т.ч. и по чл. 25, ал. 2 от ЗУЕС, включително стопански дейности, като отдаване под наем на общи части. Сдруженията на собствениците:
Община Казанлък, в качеството си на конкретен бенефициент, има възможност да включи фиш с проектна идея за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради в Инвестиционната си програма по Приоритетна ос 1 на ОПРР 2014-2020. В случай на наличен финансов ресурс, фишът може да бъде подаден като проектно предложени и финансиран с безвъзмездна финансова помощ.
Към момента, за Община Казанлък максималният свободен ресурс за всички допустимите Инвестиционни приоритети на Оперативната програма е 1 312 013,40 лв.
Представени са примерни образци, унифицирани с Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, които Община Казанлък следва да използва като задължителни в процеса по кандидатстване.
Допустими за енергийно обновяване са:
По програмата могат да бъдат обновени единствено цели сгради. Сдружението/сдруженията на собствениците подава/т заявление/я за обновяване на цялата сграда.
При наличие на самостоятелни обекти в сградата, които се използват за извършване на стопанска дейност, както и в случаите на отдаване под наем или извършване на дейност от търговци и/или лица със свободни професии, собствениците на тези обекти ще се третират като получатели на минимална помощ (de minimis) съгласно Закона за държавните помощи.
Мярката се реализира съгласно схема за минимална помощ в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) №1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функциониране на ЕС към помощта de minimis (OB L 352 от 24.12.2013 г.). Съответната община е администратор на минимална помощ за БФП, предоставена на нейна територия, съобразно Закона за държавните помощи. В тази връзка следва да се прилагат „Условия за изпълнение на схемата за минимална помощ по проекти за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по Инвестиционен приоритет „Енергийна ефективност в административни и жилищни сгради” на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020“ – Приложение 1.
При наличие на собственици на самостоятелни обекти в сградата, в които се упражнява стопанска дейност, но които са извън обхвата на схемата за минимална помощ, собствениците ще заплащат на общината съответната част от разходите за обновяването на припадащите им се общи части и разходите за дейностите в съответния самостоятелен обект. Размерът на разходите се определя в съответствие с Приложение 1 към настоящите указания.
При наличие на свързано строителство, а именно няколко блок-секции или сгради (блокове), които са свързани помежду си, т.е. не са отдалечени една от друга и образуват общ архитектурен ансамбъл, следва групата от блок-секции/сгради да кандидатства заедно при спазване на изискванията за брой самостоятелни обекти.
Срокът за подаване на Заявления за интерес и финансова помощ по инвестиционен приоритет „Енергийна ефективност в сграден фонд“ е до 14 май 2019 г., включително.
Контакт за допълнителна информация по отношение на приоритет „Енергийна ефективност в сграден фонд“: Маргарита Рангелова, началник отдел АО, тел.: 0431/ 98 288, e-mail: mrangelova@kazanlak.bg
Критерии за подбор на жилищни сгради за обновяване:
Сградите, които отговарят на условията за допустимост, следва да бъдат избрани за енергийно обновяване, ако изпълняват следните условия: