- Начало
- Администрация
- Административни актове
- Решения на Общински съвет - Казанлък
РЕШЕНИЕ № 106
взето на заседание на Общинския съвет – Казанлък,
проведено на 15.12.2008 г., Протокол № 8
Относно: ОС-943 / 01.12.2008 - Доклад от Васил Самарски - председател на ОбС относно изменение на Правилника за организацията и дейността на обществения посредник.
Мотиви: Правилникът за организацията и дейността на обществения посредник е приет с Решение № 496, взето на заседание на Общинския съвет –Казанлък, проведено на 27.07.2006 г., Протокол № 41. С Решение № 748 от 28.09.2007г. бе избран обществен посредник в лицето на г-жа Катя Киликчиева. От приемането му изминаха повече от две години. Изминалият период от дейността на обществения посредник и прилагането на Правилника показаха, че редица разпоредби в приетия Правилник за организацията и дейността на обществения посредник се нуждаят от промяна, с оглед оптимизиране и подобряване на работата на същия, подробно и пълно уреждане на въпросите, свързани с процедурата за избор на обществен посредник.
Общински съвет - Казанлък, на основание чл. 21а, ал. 3 от ЗМСМА, чл. 96, ал. 3 и 4 от Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет,
Р Е Ш И:
І. Второто четене на промените в Правилника за организацията и дейността на обществения посредник да се проведе на същото заседание на Общинския съвет, непосредствено след първото четене.
ІІ. Приема на първо четене промените в Правилника за организацията и дейността на обществения посредник.
ІІІ. Приема на второ четене следните изменения и допълнения в Правилника за организацията и дейността на обществения посредник:
1. Допълва заглавието на Правилника с израза “ на община Казанлък” и същият придобива следното съдържание: “Правилник за организацията и дейността на обществения посредник на община Казанлък”.
2. Създава нова ал. 3 към чл. 3 с текст: “Общественият посредник осъществява дейността си във взаимодействие с омбудсмана на Република България, при спазване на независимостта на двете институции”
3. Създава нова ал. 4 към чл. 3 с текст: “Общественият посредник взаимодейства с обществени посредници от други общини и може да членува в Националното сдружение на местните обществени посредници.”
4. Създава нова ал.5 към чл. 5 с текст: “Годишният отчет се разглежда от Общинският съвет не по-късно от три месеца след постъпването му.”
5. Създава нова ал.6 към чл. 5 с текст: “Общинският съвет приема за сведение годишният доклад на обществения посредник с обикновено мнозинство.”
6. Досегашния текст на чл. 7 става ал. 1.
7. Създава нова ал. 2 към чл. 7 с текст: Органите и лицата по чл. 7, ал. 1 предоставят на обществения посредник необходимите сведения и данни в двуседмичен срок от получаване на запитването.”
8. Създава нов чл. 7а със следното съдържание: “Чл. 7а. (1) Книжата на обществения посредник са неприкосновени и не подлежат на проверка и изземване.
(2) Кореспонденцията между обществения посредник и гражданите, които се обръщат към него с жалби и сигнали, е неприкосновена, не подлежи на проверка и не може да бъде използвана като доказателствено средство в никакви производства.”
9. Глава втора “ИЗБОР, ЗАЕМАНЕ НА ДЛЪЖНОСТ И ПРАВНО ПОЛОЖЕНИЕ” се отменя.
10. Създава нова Глава втора със заглавие “ИЗБОР, МАНДАТ И ОСВОБОЖДАВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСРЕДНИК” със следното съдържание:
Чл. 11. (1) Общинският съвет избира обществен посредник след проведена процедура по предварителен подбор на кандидатите.
(2) Процедурата по избор на обществен посредник се открива с решение на общинския съвет, което се обявява публично в електронните и печатни медии и се провежда в едномесечен срок от обявяването му.
Чл. 12. (1) За обществен посредник може да бъде избран пълнолетен, неосъждан български гражданин, с постоянно местоживеене на територията на община Казанлък, който притежава високи морални качества и има завършено висше образование с минимална образователна степен „бакалавър” и минимум пет години общ трудов стаж.
(2) За участие в процедурата по избор на обществен посредник кандидатите представят:
1. заявление;
2. автобиография;
3. свидетелство за съдимост;
4. копие от трудова/служебна книжка или документ, удостоверяващ трудовия стаж;
5. копие от диплома за висше образование;
6. декларация за липса на обстоятелства, свързани с несъвместимост по чл. 13 от този правилник;
7. референции;
Чл. 13. (1) Длъжността на избрания за обществен посредник е несъвместима с:
длъжност в държавната или общинската администрация;
длъжност по управление в търговско дружество или юридическо лице с нестопанска цел или кооперации;
членство в политическа партия или синдикална организация.
(2) Общественият посредник не може:
1. да получава възнаграждение за труд по трудово, служебно или гражданско правоотношение;
2. да извършва търговска дейност;
3. да извършва адвокатска дейност.
Чл. 14. (1) Общинският съвет създава временна комисия за предварителен подбор на кандидатите за обществен посредник и одобрява критериите за подбор.
(2) Временната комисия за подбор на кандидати за обществен посредник се състои от:
1. от трима до петима общински съветници, избрани от състава на общинския съвет;
2. двама представители, посочени от юридически лица с нестопанска цел (сдружения и фондации), действащи на територията на общината;
3. двама представители на местните медии.
(3) Предложения за членове на временната комисия могат да се внасят до председателя на общинския съвет от:
1. общински съветници;
2. юридически лица с нестопанска цел, които работят на територията на общината;
3. местни медии.
(4) Предложенията по ал. 3 се правят в 14-дневен срок от приемането на решението по чл. 11, ал. 2 от този правилник.
(5) Председателят на общинския съвет предлага за обсъждане и гласуване всички постъпили кандидатури за членове на временната комисия на следващото поред заседание на общинския съвет. На същото заседание общинският съвет гласува поименно за председател и членове на временната комисия.
Чл. 15. (1) Кандидатите, отговарящи на изискванията по чл. 10 и представили документите по чл. 9, ал. 2 от този правилник се явяват на изслушване пред временната комисия за подбор на кандидати за обществен посредник.
(2) Временната комисия оценява всеки кандидат съгласно приетите от общинския съвет критерии, за което се съставя протокол. Протоколът е валиден ако е подписан от повече от половината от членовете на комисията.
(3) Комисията предлага на общинския съвет класираните на първите две места кандидатури за избор на обществен посредник на общината.
Чл. 16. (1) Общинският съвет избира обществен посредник с тайно гласуване с мнозинство 2/3 от общия брой на общинските съветници.
(2) В случай, че нито един от предложените кандидати не бъде избран, в едномесечен срок се провежда нов избор след нова процедура по подбор на кандидати за обществен посредник.
Чл. 17. Обществен посредник се избира за срок от пет години и за не повече от два последователни мандата, като мандатът му не трябва да съвпада с мандата на общинския съвет.
Чл. 18. (1) Общественият посредник встъпва в длъжност след полагане на клетва пред общинския съвет на същото заседание, на което е избран.
(2) Клетвата е със следното съдържание: „Заклевам се да спазвам Конституцията и законите на Република България и с всички свои действия да се застъпвам обективно и безпристрастно за правата и свободите на гражданите пред органите на местното самоуправление и местната администрация, както и пред дружествата с преобладаващо общинско участие, на които е възложено предоставянето на обществени услуги на територията на община Казанлък.”
Чл. 19. (1) Общественият посредник има всички права по трудово правоотношение, освен тези, които противоречат или са несъвместими с неговото правно положение.
(2) Размерът на месечното възнаграждение на местния обществен посредник се определя с решение на общинския съвет и не може да бъде по-малък от 80 % от заплатата на кмета на община.
(3) Обществен посредник ползва годишен отпуск от 21 работни дни, като за използването му предварително уведомява писмено председателя на общинския съвет.
(4) Председателят на Общински съвет подписва заповедите на обществения посредник за командировка, които са за сметка на бюджета на обществения посредник.
Чл. 20. Изборът на нов обществен посредник се произвежда не по-късно от два месеца преди изтичане на мандата. Обществен посредник продължава да изпълнява задълженията си до встъпване в длъжност на новоизбрания обществен посредник.
Чл. 21.(1) Правомощията на обществения посредник се прекратяват предсрочно при:
- подаване на оставка пред Общинския съвет;
- установяване на несъвместимост или неизбираемост;
- фактическа невъзможност да изпълнява функциите си за повече от шест месеца;
- груби нарушения на този правилник;
- влизане в сила на присъда за умишлено престъпление от общ характер;
- смърт.
(2) Решението за предсрочно прекратяване на правомощията на обществения посредник по ал. 1, т. 2, 3, и 4 се приема от Общинския съвет с мнозинство 2/3 от общия брой на общинските съветници по искане на най-малко 1/4 от тях.
(3) Основанията по ал. 1, т. 1, 5 и 6 се обявяват от председателя на общинския съвет на първото заседание след възникването им.
(4) При предсрочно прекратяване на правомощията по ал. 1 или 2, нов обществен посредник се избира в срок два месеца.
11. Досегашните членове 18 до 46 стават съответно 22 до 50 вкл.
12. Допълва досегашния текст на чл.19, ал.1, т. 4 със следния израз: “във връзка с проверките по жалби и сигнали на граждани, включително и да присъства на обсъждане и вземане на решения по тези случаи;”
13. Допълва досегашния чл. 19, ал.1, т.11 като след думата “ уведомява“ се добави ”МВР и ...”
14. Изменя съдържанието на т. 13 ал.1 на досегашния чл. 19, който добива следната редакция: “да присъства на заседанията на общинския съвет и да изразява отношение по разглежданите въпроси, когато се засягат правата и свободите на гражданите;”
15. Допълва ал.1 на досегашния чл.19 с нови точки 16 и 17 със следното съдържание:
“т. 16. насочва гражданите да подават жалби пред националния омбудсман, ако предметът им е от неговите правомощия;”
“т. 17. взаимодейства със средствата за масово осведомяване и с други държавни и граждански структури с оглед защита на правата и свободите.”
16. Създава нова ал.2 към досегашния чл.19 със следното съдържание: “Общественият посредник уведомява писмено общинския съвет и кмета на общината за случаите на отказ за съдействие и предоставяне на информация при извършване на проверка по жалба или сигнал.”
17. Създава нова ал.3 на досегашния чл.19, с текст: “Председателят на Общински съвет внася за разглеждане повдигнатите от обществения посредник въпроси, които се отнасят до правомощията на Общински съвет на неговото следващо заседание.”
18. Досегашният текст на чл.19, ал.2 става ал.4.
19. В досегашния чл. 26, ал. 1 се създава второ изречение с текст: “Общественият посредник може да издаде примерен образец, чието използване не е задължително.”
20. В “ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ” нов текст:
§6. Правилникът е изменен и допълнен с Решение на Общински съвет № 106/15.12.2008 г. и влиза в сила от деня на приемането му.
Адресат на акта: Ст. Дамянов - кмет на община Казанлък, К. Киликчиева - обществен посредник на община Казанлък.
Настоящият акт да се изпрати на областния управител на област Стара Загора, кмета на община Казанлък и обществения посредник в седемдневен срок от приемането му.
Препис от решението да сe изпрати на Районна прокуратура - Казанлък за преглед по реда на общия надзор за законност.
Настоящият акт може да се върне за ново обсъждане на Общински съвет по чл. 45, ал. 5, изр. 1 от ЗМСМА в седемдневен срок от получаването му.
Настоящият акт може да се обжалва в 14-дневен срок пред Административен съд – Стара Загора.
Участвали в гласуването 21 общински съветници, от които "за" - 21 .
Вярно с оригинала!
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОбС: /п/ /Васил Самарски/
ПРОТОКОЛИСТ: /Веселина Василева/