Мотиви: Предложението пред ОбС, което кметът на община Казанлък Галина Стоянова прави аргументира така: „Процедурата за подбор на проекти се реализира в рамките на Приоритетна ос 1 на ОП „Конкурентоспособност”, област на въздействие 1.2 „Подобряване на про-иновативната инфраструктура”, операция 1.2.1: „Създаване на нова и укрепване на съществуваща про-иновативна инфраструктура” и е фокусирана върху подпомагане развитието на научно-изследователската и развойна дейност за и от предприятията, с цел укрепване на техния иновативен потенциал и изграждането на подходяща про-иновативна бизнес инфраструктура, която да укрепи връзката наука-бизнес.
Стойността на проекта следва да се движи в границите от 300 000 до 4 000 000 лева, като минимум 30%/40%/50% от нея, в зависимост от категорията на предприятието – малко, средно или голямо, следва да бъде собствен принос на кандидата.
Кандидати по схемата могат да бъдат обединения на висши училища, академии, изследователски институти и лаборатории и браншови/работодателски организации или юридически лица, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите. В допълнение в обединението могат да участват и общини и областни администрации.
Община Казанлък е поканена да участва в обединение – гражданско дружество по чл. 357 и 364 от ЗЗД, за подготовката и изпълнението на проект „ Европейски център за развитие на екологични технологии за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи”, в рамките на който ще бъде създаден Технологичен център за нови разработки в безизкопните технологии, заедно с: Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия - УАСГ и фирма „Строителна механизация”АД гр. Казанлък.
„Строителна механизация”АД ще организира, поддържа и ръководи всички дейности, развивани от Технологичния център за нови разработки в безизкопните технологии.
Технологичният център ще изпълнява следните задачи:
Участието на УАСГ и Община Казанлък ще се вмества в рамките на информационни и консултантски услуги без финансови или материални ангажименти.
Конкретно Община Казанлък ще оказва институционална подкрепа, изразяваща се в подкрепа на центъра пред обществени организации и институции, популяризиране на Технологичния Център пред други общини и структури - информиране на гражданите, бизнеса, обществените и неправителствените организации за проекта, за получената подкрепа от Eвропейския съюз, за неговата реализация с цел постигане на по-добра информираност и прозрачност; консултиране, при необходимост от страна на специалисти от администрацията в Община Казанлък; споделяне на знания и опит от предишни проекти и натрупана информация – трансфер на административен капацитет от общинска администрация към екипа за управление на проекта, респективно организациите от обединението и обратно.
За местните общности изграждането на такъв център ще донесе икономически и политически ефекти чрез:
•създаването на технологичен капацитет и изграждане на потенциал за подготовка и реализиране на проекти за рехабилитиране на съществуващите тръбопроводи, възползвайки се от възможностите на безизкопните технологии;
•създаването на предпоставка за активно и компетентно участие на Общината в бъдещото планиране, проектиране реконструиране на водопреносната мрежа в страната и съседните държави;
•положителен икономически ефект върху Общината вследствие на предоставяните от Технологичния Център услуги и нови разработки;
•постигане на положителни ефекти за обществото, човешкото здраве и качество на живот.
Кметът на общината докладва, че крайният срок за кандидатстване чрез подаване на Формуляри за предварителен подбор е 21.11. 2011 г., и с оглед спазване срока за подаване на проектното предложение по програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” е важно ОбС да допусне предварително изпълнение на решението.” Общинските съветници приемат мотивите на кмета на общината.
Общински Съвет – Казанлък, на основание чл.17, ал. 1, т. 3 и т. 8, чл. 21, ал.1, т. 15 и чл. 59 и 61 (1) от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 60 (1) от АПК,
1. Дава съгласие Община Казанлък, представлявана от кмета Галина Стоянова, да участва в обединение – гражданско дружество по чл. 357 и 364 от ЗЗД, за подготовката и изпълнението на проект „Европейски център за развитие на екологични технологии за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи” по Оперативна програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” 2007-2013 г., по процедура с предварителен конкурентен подбор на проекти: BG161PO003-1.2.03 „Създаване на нови и укрепване на съществуващи технологични центрове” заедно с Университет по архитектура, строителство и геодезия - УАСГ и фирма „Строителна механизация”АД гр. Казанлък.
2. Одобрява приложените Договор за гражданско дружество и Допълнително споразумение към него и упълномощава Кмета на Община Казанлък да ги подпише.
3. Допуска предварително изпълнение.
Настоящият акт да се изпрати на областния управител на област Стара Загора, кмета на община Казанлък и обществения посредник в седемдневен срок от приемането му.
Препис от решението да сe изпрати на Районна прокуратура - Казанлък за преглед по реда на общия надзор за законност.
Настоящият акт може да се върне за ново обсъждане на Общинския съвет по чл. 45, ал. 5, изр. 1 от ЗМСМА в седемдневен срок от получаването му.
Настоящият акт може да се обжалва в 14-дневен срок пред Административен съд – Стара Загора.
(гл. спец. Л. ПОПОВА) (НИКОЛАЙ ЗЛАТАНОВ)