РЕШЕНИЕ
№924
взето на заседание на Общински съвет - Казанлък,
проведено на 23.04.2014 г., Протокол № 47
Относно: ОС-2700/02.04.2014 - Доклад от Галина Стоянова - Кмет на Община Казанлък с проект за решение относно даване на съгласие за кандидатстване с проектно предложение по Програма БГ08 'Културно наследство и съвременни изкуства', Мярка 1 'Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство' в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
Мотиви: Кметът на общината докладва, че по Програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“, Мярка 1 „Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство“ финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014, допустим кандидат е Община Казанлък.
Целите на Мярка 1 „Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство“ кореспондират с общата цел на програма БГ08 да се постигне по-голямо институционално и публично участие на българското културно наследство в общоевропейския контекст на културен обмен, както и да се допринесе за защита и съхранение на културното наследство на България за бъдещите поколения. Основната цел на програмата съответства и на целите на Националната стратегия за регионално развитие.
Допустими дейности по Мярка 1 са: реставриране/обновяване на сгради от културното наследство на България като се гарантира запазване на автентичността; дейности свързани с реставрация, консервация, опазване, експониране на недвижими културни ценности, както и реконструкция/ремонт/или изграждане на техническа инфраструктура; дейности свързани с предпазване на пространства от културното наследство; дейности по управление на проекта; дейности за информация и публичност и други в съответствие с нуждите на конкретния проект.
Община Казанлък констатира необходимостта от консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“ и предлага да се разработи проектно предложение, с което да се кандидатства по горепосочената мярка.
С Решение № 535/12.09.2013 г. на Министерски съвет и с по-късно сключения Договор № РД11-00-164/19.11.2013 г. между Община Казанлък и Министерство на културата, за срок от 10 години Българската държава, чрез Министерския съвет предостави безвъзмездно за управление на Община Казанлък на следните недвижими имоти, представляващи археологическа недвижима културна ценност: Тракийска куполна гробница в местността „Шишманец“, Тракийска куполна гробница в района на „Индустриалтехник“ ЕООД – могила № 114, „Голяма гола“ /Грифоните/ и Тракийска гробница – могила № 115, „Малка гола“ /Хелвеция/.
Към настоящият момент тракийска гробница „Хелвеция“ е като цяло добре запазена, но се наблюдават и патологии, които могат да се групират и опишат в следните основни елементи:
- Каменен градеж - Система от пукнатини по стените на гробната камера и преддверието, показва деформация на конструкцията. Напукването може да е в резултат на натиск на могилния насип, на земетресение или в резултат на натиск от изградената върху мястото на напукването масивна защитна конструкция. Отделните пукнатини са малки и могат да бъдат запълнени.
- Мазилки по стените и таваните на гробната камера и преддверието - Мазилките са особено ценни поради факта, че техниката в която са изпълнени „stucco lustro” на други места по света е позната на много по-късен етап. Повърхността на мазилковата декорация е почти изцяло покрита от кристализирали образувания, кал и други натрупвания, водещи до оцветявания. Виждат се и следи от плесени.
- Подове - Подовете са замърсени - покрити са със слой от прах и кал, поради което не може да се установи по-подробно състоянието им.
- Стени на дромоса - Стените на дромоса като цяло са стабилни, но част от камъните в горните краища на зидовете се нуждаят от укрепване.
Гробница „Грифоните“ е изключително добре запазена. Наблюдават се незначителни патологии:
- много малки пукнатини по част от каменните блокове;
- кристализация по повърхността на камъка, предизвикана от проникнала капилярна влага;
- разрушения по замазката на пода;
- леко изкривяване и наклоняване на стените на дромоса, които като цяло са стабилни.
Поради необходимостта от консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“, Община Казанлък възложи изготвянето на инвестиционен проект, който е съгласуван от Министерство на културата /съгласувателно писмо на МК изх. № 33-НН-118/26.02.2014 г./ и Националния институт за недвижимо културно наследство /становище изх. № 0800-828/28.01.2014 г./.
Инвестиционният проект предвижда консервация, реставрация и социализация на тракийските могили „Хелвеция“ и „Грифони“, в т.ч. изграждане на защитно покритие над дромоса на всяка гробница, поставяне на метални платформи във всяка, осигуряващи достъп до камерата без да се стъпва по оригиналната замазка, изграждане на осветление /и за двете гробници/ и климатизиране на пространството в и около гробница „Хелвеция“. Предвижда се още строителство на приемна сграда служеща за информационен център и обслужване на посетителите на тракийските могили. Сградата ще бъде полувкопана в терена, със само една видима фасада и частично покрив. Тя ще бъде и допълнително засипана, за да се имитира вкопаване. Проектното решение предвижда основния подход към могилите да се осъществява по съществуващото отклонение от източната страна на промишления комплекс „Индустриалтехник“ ЕООД. В близост до съществуващия паркинг и в подножието на алеята към могила „Шушманец” се предвижда изграждане на приемната сграда, която да обслужва целия могилен комплекс. Посетителският маршрут ще минава край приемната сграда, продължава покрай „Хелвеция” и „Грифони” и достига до зона за рекреация и малък паркинг, на който могат да изчакват автобусите.
Партньор по проекта може да бъде Исторически музей „Искра“ Казанлък.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 250 000 евро, а максималният е 1 500 000 евро и не се изисква съфинансиране от страна на кандидата. Всички дейности по проекта следва да приключат не по-късно от 30.04.2016 г.
Съгласно заложените в Насоките за кандидатстване, кандидатите следва да се съобразят със следните изисквания:
· Дейностите по проекта не трябва да генерират печалба. Всички продукти/резултати от проекта трябва да са безплатни и да са достъпни за обществеността свободно.
· Бенефициентите, чиито проекти включват инвестиции в недвижимо имущество трябва да гарантират, че обектите ще са в експлоатация минимум 5 (пет) години след одобрение на финалния доклад по проекта и че ще се ползват за целите на проекта, както е описано в Договора за безвъзмездна финансова помощ.
· Кандидатите следва да декларират, че предназначението на сградата/помещенията, обект на финансиране по проекта няма да бъде променяно за период не по-малък от 10 години след приключване на дейностите по проекта.
Крайният срок за получаване на проектни предложения по Мярка 1 е 19 май 2014 г., 16:00 часа.
По време на дебата вносителят на доклада прие предложенията на Постоянната комисия по европейските въпроси и бизнессреда и становището на юриста на ОбС, което е подкрепено от Постоянната комисия по култура, информационни средства и вероизповедания, а именно: „към т. 2 в проекта за решение в края на изречението да се добави текста „за периода до приключването на проекта”. Изхождайки от изложеното в доклада се установява, че кандидатстването с проектно предложение по Програма БГ08 'Културно наследство и съвременни изкуства' Мярка 1 'Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство' е със значим обществен интерес. С оглед факта, че крайният срок за получаване на проектни предложения по Мярка 1 е 19 май 2014 г., 16:00 часа е необходимо допълване на проекта за решение с нова точка „VІ. Допуска предварително изпълнение на решението”.
Общински съвет - Казанлък, на основание чл.21, ал.2, във връзка с чл.21, ал.1, т.8 и т.23 от ЗМСМА, чл. 60, ал.1 от АПК,
Р Е Ш И:
І. Дава съгласие Община Казанлък да кандидатства с проектно предложение „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“ за финансиране по Програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“, Мярка 1 „Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство“ в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014.
ІІ. Всички продукти/резултати от проекта да са безплатни и да са достъпни за обществеността свободно за посещения, за периода до приключването на проекта.
ІІІ. Община Казанлък да запази предназначението на сградите, които са обект на финансиране по проекта за период не по-малък от 10 (десет) години след приключване на проекта.
ІV. Община Казанлък да поддържа обектите в експлоатация минимум 5 (пет) години след одобрение на финалния доклад по проекта и да ги ползва за целите на проекта, както е описано в Договора за безвъзмездна финансова помощ.
V. Общинският съвет възлага на Кмета на Община Казанлък организацията и изпълнението на всички необходими дейности за подготовката и внасянето на проектното предложение в посочения срок.
VІ. Допуска предварително изпълнение на решението.
Настоящият акт да се изпрати на Областния управител на Област Стара Загора, Кмета на Община Казанлък и Обществения посредник в седемдневен срок от приемането му.
Препис от решението да сe изпрати на Районна прокуратура - Казанлък за Преглед по реда на общия надзор за законност.
Настоящият акт може да се върне за ново обсъждане на Общинския съвет по чл. 45, ал. 5, изр. 1 от ЗМСМА в седемдневен срок от получаването му.
Настоящият акт може да се обжалва в 14-дневен срок пред Административен съд – Стара Загора.
Адресат на акта: Кметът на Община Казанлък;
Участвали в поименно гласуване 29 общински съветници, от които „За” 29.
Вярно с оригинала!
ПРОТОКОЛИСТ: ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОбС: (п)
(Гл. спец. Д. КОЛЕВА) (НИКОЛАЙ ЗЛАТАНОВ)