РЕШЕНИЕ № 658
взето на заседание на Общински съвет - Казанлък, проведено на 26.4.2007 г., Протокол No. 054 ОТНОСНО: ОС-285/ 23.4.2007 г. - Доклад от ПК по устройство на територията, инфраструктура, строителство и транспорт по изпълнение на Решение № 551/23.11.2007 г. на ОбС-Казанлък.
(Точка 2 отменена с Решение № 146/03.04.2008 г. на Старозагорски административен съд)
В изпълнение на Решение № 551 / 23.11.2006 год. на Общински съвет-Казанлък, Постоянната комисия по устройство на територията,инфраструктура, строителство и транспорт извърши проверка на всички действащи договори и анекси към тях, сключени между Община Казанлък и фирми, извършващи обществен превоз на пътници по градски линии, линии от общинската, областната и републиканската транспортни схеми.
Постоянната комисия по устройство на територията,инфраструктура, строителство и транспорт констатира следното:
1.Градски линии - Договор № 139/20.10.2006 год.
В текстовата част е изписано, че договорът е сключен на 17.07.2006 год. и е със срок на действие от 5 год., считано от 17.07.2006 год.
Същият договор е изведен под № 139/ 20.10.2006 год.
В приложение № 1 към договора е записан № 139/ 17.07.2006 год., а в последния абзац на същото приложение е посочен договор № 139/ 20.10.2006 год. със срок на действие до 17.07.2011 год.
В приложения от № 2 до № 9 включително има идентичност в номера на договора, изписан в горната част на приложението и последния абзац, като е посочен Договор № 139/ 20.10.2006 год. със срок на действие до 17.07.2011 год.
2.Линии от общинската транспортна схема.
Преобладаващата част от договорите са анексирани. В анексите не са посочени основанията за промяна в цените. Липсват обективни критерии в договорите, на база на които да се мотивира увеличение на цените.
Ще отбележим само, че увеличенията на цените варират от 278% до 2000% от цената, определена в основния договор.
Ако приемем, че основанията за увеличение на цените на билетите е повашиване на цените на горивата, то остава неизяснен въпроса, защо Община Казанлък не се е възползвала от правата си по основните договори едностранно да намали цените на билетите при намаляне цените на горивата и само да уведоми провозвачите за решението си в уговорения срок.
Като пример можат да се посочат сключените през 09.06 г. анекси при при цена на дизеловото гориво 1.81 лв/л.
3.Линии от републиканската транспортна схема
3.1. Към момента на предоставяне на документацията, две от линиите : Казанлък-Гоце Делчев и Варна – Казанлък не се изпълняват.Съгласно клаузите на договорите, Община Казанлък има право едностранно да ги прекрати .
3.2. В Договор № 49/ 22.04.03 год. със срок на действие 5 год., считано от 25.04.03 год., обслужващ републиканската линия София-Казанлък , първоначално уговорената цена е 3,50 лв. Договорът е анексиран с Анекс № 49ІА-4 / 28.07.05 год., като е договорена цена от 6,50 лв.
ПК констатира, че към месец декември 2006 год., пътниците се превозват на цена 11 лв., без да има анекс за тази цена.
В текстовата част е записано, че договорът е сключен на 22.03.03 год. , което не съответства на датата, посочена след номерацията на договора.
4.Комисията констатира, че при внасяне на документите за провеждане на конкурси липсват проекто-договори, които да бъдат утвърждавани с решение на Общинския съвет, съгл.чл. 22 ал.3 т.5 от Наредба № 2 / 15.03.2002 год. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили.
ПК констатира, че сключените анекси към договорите за превоз към всички транспортни схеми са неизгодни за населението на Община Казанлък.
ПК е изготвила справката за корекцията на цените по всички линии в табличен вид.
Предвид изложеното, Постоянната комисия по устройство на територията,инфраструктура, строителство и транспорт предлага на Общински съвет- Казанлък да вземе решение.
Общински съвет - Казанлък, на основание чл. 21, ал. 1, т. 23 и ал. 2 от ЗМСМА,
Р Е Ш И :
1. Общинска администрация в срок до 30 юни 2007 г. да изготви методика за ценообразуване, която да бъде неразделна част от конкурсната документация и въз основа на нея да се извършват последващите анексирания на договорите по отношение на цените на билетите, след решение на Общински съвет - Казанлък.
2. (Отм. с Решение № 146 от 03.04.2008 г. на Старозагорския административен съд).
Участвали в гласуването 23 общински съветници, от които **за**- 23.
Вярно с оригинала !
ПРОТОКОЛИСТ: ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОбС: /п/
/Л. ПОПОВА/ /ВАСИЛ САМАРСКИ/
