РЕШЕНИЕ
№ 1213
взето на заседание на Общински съвет - Казанлък,
проведено на 29.01.2015 г., Протокол № 58
Относно: ОС_3400/06.01.2015 - Доклад от Галина Стоянова - кмет на общината с проект за решение относно откриване на нова социална услуга в общността от резидентен тип - Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания - 3 броя и Защитено жилище за хора с умствена изостаналост - 1 брой като делегирана държавна дейност в гр. Казанлък.
Мотиви: Кметът на общината съобщава, че осигуряването на качествени, достъпни и устойчиви услуги за дългосрочна грижа за хората с увреждания е един от ключовите приоритети в социалната политика на европейско, национално и общинско ниво.
Въвеждането и прилагането на нови форми на социални услуги в общността и налагане на нов вид социална работа, включваща социална защита, реална интеграция, рехабилитация, консултация, посредничество, обучение и пълноценно включване на деца и младежи в неравностойно положение в живота на общността, са основните цели, които се поставят при планиране на развитието на социалните услуги.
На 01.10.2014 г. стартира проектът на Община Казанлък BG051PO001-5.2.12-0055-С0001 „Разкриване на резидентен тип социални услуги в гр. Казанлък”, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2014, Схема за безвъзмездна финансова помощ № BG051PO001-5.2.12 „Да не изоставяме нито едно дете”, съфинансирана от Европейски социален фонд на Европейския съюз.
Общата цел на проекта е да се подобри качеството на живот на деца и младежи с увреждания, настанени в специализирани институции. Чрез проекта ще се реализира устойчив модел на деинституционализация и ще се създадат условия за ефективно упражняване на правото на независимост и социално включване на деца и младежи с увреждания.
В рамките на изпълнение дейностите по проекта се разкриват социални услуги от резидентен тип – 3 броя Центрове за настаняване от семеен тип и 1 брой Защитено жилище в гр. Казанлък.
Предвижда се от месец февруари 2015 година да се предоставят качествени резидентни грижи за деца и младежи с увреждания и хора с умствена изостаналост, като се създаде среда, близка до семейната, при която децата и младежите потребители на новоразкритите социални услуги да получават необходимата им индивидуализирана грижа и подкрепа. Ще се осигури възможност за децата и младежите да участват във всички аспекти на живота на общността, включително да посещават местни детски градини и училища, да ползват местните здравни, транспортни и други обществени услуги.
В същото време се създават нови работни места в сектора на социалните услуги и се осигурява възможност за преодоляване на бедността за безработни хора и специалисти в трудоспособна възраст от община Казанлък.
Материалната база е изградена със средства по Проект на Община Казанлък „Изграждане на три ЦНСТ и едно Защитено жилище в гр. Казанлък” по Договор за безвъзмездна финансова помощ № BG 161PO001/1.1-12/2011/056, схема за безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск” по Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. В рамките на 24 месеца са изградени, оборудвани и обзаведени три Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) с капацитет 12+2 деца на възраст до 18 години и едно Защитено жилище с капацитет 8 младежи над 18-годишна възраст.
Центърът за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания e социална услуга от резидентен тип, която предоставя жизнена среда за пълноценно израстване и развитие на деца и младежи, за които към момента на настаняване не е възможно да бъдат отглеждани в биологичното им семейство, в семейство на близки или роднини или в приемно семейство.
Целевата група на ЦНСТ са деца и младежи, изведени от специализирана институция от 3 до 18-годишна възраст, с капацитет 12+2 лица.
Функционирането на социалната услуга е съобразно Методиката за условията и реда на предоставяне на услугата. Настанените деца/младежи с увреждания ще се подпомагат от професионалисти, с цел водене на независим начин на живот и ефективно вграждане в социалната среда и равноправно положение в обществото. В Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания се създава среда за живот близка до семейната, при която лицата получават необходимата им индивидуализирана грижа и подкрепа за водене на относително самостоятелен и независим живот. Организирането на живота и услугите в Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания са насочени към създаването на условия за равнопоставено участие на потребителите в живота на местната общност.
Център за настаняване от семеен тип № 1 е изграден в УПИ III - 8786, кв. 380 със застроена площ 397, 80 кв. м, с адрес гр. Казанлък, ул. «Петьо Ганин» № 54 А.
Център за настаняване от семеен тип № 2 е изграден в УПИ III - 8786, кв. 380 със застроена площ 379, 20 кв. м, с адрес гр. Казанлък, ул. «Петьо Ганин» № 54.
Център за настаняване от семеен тип № 3 е изграден в УПИ III - 8781, кв. 36 със застроена площ 379,20 кв. м, с адрес гр. Казанлък, ж.к. «Васил Левски» № 34А.
Изпълнено е ново строителство на сгради с обособено дворно пространство. В близост има училища, детски градини, паркове.
Материалната база на Центровете за настаняване от семеен тип е в пълно съответствие със стандартите и критериите за местоположение и материална база, регламентирани в Правилника за прилагане Закона за социално подпомагане. Изградена е достъпна среда, осигурен е свободен достъп и възможност за предвижване на хората до всички елементи на вътрешната и външна среда. Достъпът е улеснен до всички ползвани от потребителя помещения. Помещенията на сградата са оборудвани с всичко необходимо за нормално функциониране – кухни, спални, трапезарии, бани, складове. Доставено е градинско обзавеждане за игри и почивка. В сградите има изградена система за видео наблюдение и пожароизвестителна система. Разпределението на пространството в жилището е съобразено с конкретните потребности на потребителите.
Защитеното жилище за хора с умствена изостаналост е форма на социална услуга от резидентен тип, предоставяна в общността за лица с различна степен на умствена изостаналост, в среда близка до семейната, където хората водят независим начин на живот, подпомаган от професионалисти.
Целевата група на Защитеното жилище е хора с умствена изостаналост, изведени от специализирана институция над 18 години, с капацитет 8 лица.
Функционирането на социалната услуга е съобразно Методиката за условията и реда на предоставяне на услугата. Настанените хора с лека умствена изостаналост се подпомагат от професионалисти, с цел водене на независим начин на живот и ефективно вграждане в социалната среда и равноправно положение в обществото.
Защитеното жилище е изградено в УПИ III - 8782, кв. 36 със застроена площ 145,40 кв. м, с адрес гр. Казанлък, ж.к. «Васил Левски» № 34.
Изпълнено е ново строителство на сграда с обособено дворно пространство. В близост има училища, детски градини, паркове.
Материалната база на Защитеното жилище е в пълно съответствие със стандартите и критериите за местоположение и материална база, регламентирани в Правилника за прилагане Закона за социално подпомагане. Изградена е достъпна среда, осигурен е свободен достъп и възможност за предвижване на хората до всички елементи на вътрешната и външна среда. Достъпът е улеснен до всички ползвани от потребителя помещения. Сградата е на два етажа, монтиран е асансьор за осигуряване на достъпност до втория етаж. Помещенията на сградата са оборудвани с всичко необходимо за нормално функциониране – кухни, спални, трапезарии, бани, складове. Доставено е градинско обзавеждане за игри и почивка. В сградата има изградена система за видео наблюдение и пожароизвестителна система. Разпределението на пространството в жилището е съобразено с конкретните потребности на потребителите.
Социалните услуги са включени в Областната стратегия за развитие на социалните услуги 2011-2016 г., Общинската стратегия за развитие на социалните услуги на територията на община Казанлък за периода 2011-2016 г., в Планове за действие за 2014 и 2015 година по реализиране на Общинската стратегия за развитие на социалните услуги на територията на община Казанлък.
В рамките на проекта социалните услуги Център за настаняване от семеен и Защитеното жилище се разкриват и се предоставят услугите на основание заповед на Кмета на Община Казанлък. След приключване на проекта, считано от 01.11.2015 година, социалните услуги ще продължат да функционират като делегирана държавна дейност. За целта следва да се изпълни процедурата за откриване на социална услуга като делегирана държавна дейност, регламентирана в ППЗСП.
Предвид необходимостта от предоставяне на услуги в общността за лица в неравностойно положение е необходимо трите Центъра за настаняване от семеен тип и Защитеното жилище в гр. Казанлък да функционират като делегирана държавна дейност като Центърът за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания и Защитеното жилище за хора с умствена изостаналост, съгласно нормативната база. Това е предпоставка за стабилност, за успешно и качествено предоставяне на социалните услуги на територията на нашата община.
В хода на дебата Кметът на общината направи предложение за промяна в проекта за решение на т. 1 „Открива като делегирана от държавата дейност нова социална услуга – „Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания” - № 1, с адрес гр. Казанлък, ул. «Петьо Ганин» № 54 А, с капацитет 12+2 места и целева група – деца/младежи с увреждания, изведени от специализирана институция, считано от 01.11.2015 г.” Промяната е думата „с увреждания” да бъде заменена с „без увреждания”, общинските съветници подкрепиха предложението.
Общински съвет - Казанлък, на основание чл. 21, ал. 1, т. 8 и т. 23 от ЗМСМА и във връзка с чл. 36 в, ал. 3, т. 1 и т. 2, във връзка с ал.1, т.1 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане,
Р Е Ш И:
1. Открива като делегирана от държавата дейност нова социална услуга – „Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи без увреждания” - № 1, с адрес гр. Казанлък, ул. «Петьо Ганин» № 54 А, с капацитет 12+2 места и целева група – деца/младежи без увреждания, изведени от специализирана институция, считано от 01.11.2015 г.
2. Открива като делегирана от държавата дейност нова социална услуга – „Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания”- № 2, с адрес гр. Казанлък, ул. «Петьо Ганин» № 54, с капацитет 12+2 места и целева група – деца/младежи с увреждания, изведени от специализирана институция, считано от 01.11.2015 г.
3. Открива като делегирана от държавата дейност нова социална услуга – „Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания” – № 3, с адрес гр. Казанлък, ж.к. «Васил Левски» № 34 А, с капацитет 12+2 места и целева група – деца/младежи с увреждания, изведени от специализирана институция, считано от 01.11.2015 г.
4. Открива като делегирана от държавата дейност нова социална услуга – „Защитено жилище за хора с умствена изостаналост” - с адрес гр. Казанлък, ж.к. „В.Левски” № 34, с капацитет 8 места и целева група – хора с умствена изостаналост, изведени от институция, считано от 01.11.2015 г.
5. Възлага на Кмета на община Казанлък да извърши необходимите законови действия, свързани с откриването на социалните услуги по т.1, т.2, т.3 и т.4.
Настоящият акт да се изпрати на Областния управител на Област Стара Загора, Кмета на Община Казанлък и Обществения посредник в седемдневен срок от приемането му.
Препис от решението да сe изпрати на Районна прокуратура - Казанлък за Преглед по реда на общия надзор за законност.
Настоящият акт може да се върне за ново обсъждане на Общинския съвет по чл. 45, ал. 5, изр. 1 от ЗМСМА в седемдневен срок от получаването му.
Настоящият акт може да се обжалва в 14-дневен срок пред Административен съд – Стара Загора.
Адресат на акта: Кметът на Община Казанлък;
Участвали в поименно гласуване 27 общински съветници, от които „За” 27.
Вярно с оригинала!
ПРОТОКОЛИСТ: ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОбС: (п)
(Гл. спец. Д. КОЛЕВА) (НИКОЛАЙ ЗЛАТАНОВ)